Hund

hund

Bog modtaget som anmeldereksemplar.

Jeg har læst Hund af Mads Peder Nordbo. Bogen er den første i krimiserien om søstrene Præst.

I Odense styrter en kvinde ned fra en altan. En død mand findes i en jolle nær Svendborg. En pensionist skambides af en stor hund. De tre sager lader ikke til at have forbindelse til hinanden, men da en apatisk, afklædt mand med mærker efter hundebid dukker op ved et julemarked, begynder man at få mistanke om en sammenhæng. Politikommissær Line Præst og hendes søster Ragnhild, der er psykolog i regionspsykiatrien, bliver sat på sagen.

Hold  da op, man skal have stærke nerver for at kunne læse denne her krimi uden at blive meget påvirket. Jeg blev i hvert fald meget berørt af fortællingens rå ondskab, mens jeg læste. For det er altså stærke sager. Der tages fat på forskellige meget alvorlige temaer. Læseren får kendskab til den ene tragiske skæbne  efter den anden. Det hele er bundet sammen til en velfortalt historie, der giver en masse tanker og følelser frit spil. Persongalleriet er stort, og for mig var det svært at holde styr på.

Søstrene Præst er et interessant og sympatisk makkerpar, som jeg glæder mig til  at lære nærmere at kende.

Jeg har tidligere anmeldt Kold angst og Kvinden med dødsmasken af Mads Peder Nordbo samt Opløst og Sår, som han har skrevet sammen med Sara Blædel.

Læs mere om Hund hos Gutkind.

Du vil måske også synes om

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *